Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik kościuszkowców skończył 34 lata. I nadal budzi kontrowersje

PtZ
Pomnik kościuszkowców skończył 34 lata. I nadal budzi kontrowersje
Pomnik kościuszkowców skończył 34 lata. I nadal budzi kontrowersje Naszemiasto.pl
Pomnik Kościuszkowców został odsłonięty 34 lata temu. Do dziś budzi liczne kontrowersje wśród Warszawiaków. Wkrótce może zniknąć. Dalsza część tekstu poniżej.

Pomnik Kościuszkowców - historia

Pomnik Kościuszkowców odsłonięty został 17 stycznia 1975 roku. Upamiętnia on I Warszawską Dywizję piechoty im. Tadeusza Kościuszki oraz jej próby niesienia pomocy Powstaniu Warszawskiemu. Jednostka została sformowana w 1943 roku. Na czele dywizji stanął generał Zygmunt Berling. Powstała w wyniku starań komunistycznego Związku Patriotów Polskich i działa w silnym porozumieniu z Armią Czerwoną.

Jednostka toczyła walki między innymi o wyzwolenie praskiej strony Warszawy w roku 1944 r. We wrześniu Armia podjęła przeprawy przez Wisłę w rejonie przyczółka czerniakowskiego i na Kępie Potockiej, ale zakończyła się ona niepowodzeniem. Dywizja walczyła jeszcze o wyzwolenie m.in. Legionowa. Walczyła także w szturmie na Berlin.

Na rozkaz Stalina

Dziś pamiętamy głównie o proradzieckich korzeniach armii i biografii jej wodza, który został powołany na rozkaz Józefa Stalina. Warto przypomnieć jednak, że po samowolnym szturmie Berlinga na Czerniaków celem pomocy powstańcom Warszawskim został on pozbawiony swego stanowiska. Również przez Józefa Stalina. Zresztą to właśnie decyzja Berlina stała się powodem postawienia upamiętniającego armię pomnika.

17 stycznia 1985 odsłonięto na Wybrzeżu Szczecińskim u zbiegu z Okrzei pomnik dedykowany Armii, doceniający jej zasługi w walkach o wyzwolenie stolicy. Jego autorem jest Andrzej Kasten, którego projekt wybrano w konkursie ogłoszonym w 1979 roku.

Przedstawia ona żołnierza sięgającego jedną ręką w geście rozpaczy przed siebie. Pomnik bywa nazywany żartobliwie “pięć piw poproszę”. Emocje wzbudza więc nie tylko patron monumentu, ale także wygląd samego pomnika.

W 2011 wnioskowano o przeniesie pomnika z obecnej lokalizacji i ustawienie go północnej stronie wjazdu na most Świętokrzyski. Jednak pomysł spotkał się z nieprzychylną reakcją kombantantów


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto