Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawska Kapela z Targówka. Tak brzmi Warszawa sprzed lat [ZDJĘCIA, WIDEO]

red.
Warszawska Kapela z Targówka. Tak brzmi Warszawa sprzed lat [ZDJĘCIA, WIDEO]
Warszawska Kapela z Targówka. Tak brzmi Warszawa sprzed lat [ZDJĘCIA, WIDEO] Łukasz Kowalski
Folklor warszawski, piosenki retro powstałe w okresie międzywojennym i powojennym zeszłego wieku - to właśnie Warszawska Kapela z Targówka. Jeśli tęsknicie za dawną stolicą, koniecznie zapoznajcie się z ich twórczością. - Ciągnie nas do naszej historii warszawskiej - mówią nam członkowie zespołu.

Promować stolicę można na wiele sposobów. Warszawska Kapela z Targówka robi to za pomocą dźwięków. -Wszędzie, gdziekolwiek koncertujemy opowiadamy o pięknym mieście, jakim jest Warszawa. Jesteśmy dumni z naszego miasta. Wszyscy tutaj przyszliśmy na świat- mówi nam Dariusz Pasztelaniec (akordeon, wokal), a jego brat Paweł (bonjo, klarnet) dodaje: Ciągnie nas do naszej historii warszawskiej.

- Nasze własne kompozycje, bo takie również gramy mają, teksty o Warszawie - dodaje Paweł Harasim (kontrabas, wokal). Paweł Pasztelaniec z żalem podkreśla zaś, że takich piosenek jakie powstawały przed wojną już nie ma. - To były przepiękne teksty. O życiu, o miłości, ważnych wartościach. Kiedy interpretujemy na nowo stare piosenki staramy się je odrobinę uwspółcześnić, dodać coś od siebie. Zawsze jednak zachowujemy oryginalne ramy utworu. Szlagiery Stanisława Grzesiuka największego Barda powojennej Warszawy, utwory: "U Cioci na imieninach", "Bal na Gnojnej" czy "Zimny Drań" w wykonaniu Warszawskiej Kapeli z Targówka zyskały więc nową świeżość.

To muzyka dla starszych czy też i młodszych miłośników muzyki? - dopytujemy. - Młodzi widząc nas początkowo na scenie myślą sobie pewnie "pięciu starszych panów i jedna piękna młoda kobieta na pewno będzie nudno". Ale jak zaczynamy grać, wkręcają się w naszą muzykę, zaczynają nam wierzyć. I przychodzą na kolejne nasze występy. Często ubrani w stroje z epoki. To bardzo miłe - podkreśla Dariusz Pasztelaniec.

Członkowie kapeli wyrośli na podobnych dźwiękach. - Jak byłem młody słuchałem Staśka Wielanka. Warszawska muzyka rosła razem ze mną. Dzisiaj wykonujemy ją po swojemu - mówi Wiesław Leśniewski, a Paweł Pasztelaniec dodaje: We mnie, i w Dariuszu muzykę zaszczepił nasz ojciec. Ta muzyka towarzyszyła nam od najmłodszych lat. Musimy grać. Po prostu nie mamy innego wyjścia.

- Jak zaczynaliśmy naszą przygodę z zespołem folklor warszawski jeszcze nie był tak popularny jak dzisiaj - mówi nam Wiesław Leśniewski (akordeon, wokal) i dodaje: Nasza muzyka nie ma konkurować np. z Męskim Graniem. Robimy swoje. Paweł Pasztelaniec przyznaje, że zarówno on jak i koledzy z zespołu doskonale bawią się muzykując i koncertując. To widać.

Warszawska Kapela z Targówka gra w całej Polsce. Ale nie tylko. Występowali również we Włoszech, Lwowie, Wilnie.

Czytaj więcej: Zagraniczni turyści w Warszawie. Kto nas odwiedza i gdzie się zatrzymuje?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto