Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Piotr Łubieński "Andrzej". Powstaniec z Mokotowa "odszedł na wieczną wartę"

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
BohaterON - Facebook
Zmarł kolejny powstaniec warszawski. Piotr Łubieński "Andrzej" był żołnierzem pułku Baszta, a następnie więźniem obozu koncentracyjnego Stutthof w Sztutowie.

Wiadomość o śmierci powstańca warszawskiego Piotra Łubieńskiego ‘Andrzeja’ za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazała organizacja BohaterOn oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Z wielkim smutkiem żegnamy Piotra Łubieńskiego ps. Andrzej – Powstańca Warszawskiego z Batalionu 'Karpaty', więźnia KL Stutthof, odznaczonego m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Walecznych. Człowieka o wielkim sercu, przyjaciela wielu pracowników i wolontariuszy Muzeum Powstania Warszawskiego" – czytamy na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego.

Piotr Łubieński "Andrzej" w czasie powstania miał 17 lat

Piotr Łubieński, który urodził się na Mokotowie, przed wybuchem powstania w 1941 roku został absolwentem szkoły powszechnej, a następnie ukończył trzy klasy szkoły średniej o nazwie: Miejska Męska Szkoła Handlowa przy ulicy Miodowej 25 w Warszawie.

W czasie powstania był żołnierzem pułku Baszta, a następnie więźniem obozu koncentracyjnego w Stutthofie.

W powstaniu na Mokotowie brał udział także ojciec Piotra – Seweryn Łubieński ps. "Michał", który zginął rozstrzelany przez Niemców 2 sierpnia 1944 roku.

"Na pewno jedno jest może oczywiste. W mojej rodzinie [...] nie ma kultu wojowania. Oni wiedzą, że dziadek dostał łupnia zdrowego. Nigdy nic, jak to mówią, z tego nie miał. [...] Gdzieś tam na tym zdrowiu jakiś jest szwank. Nie ma więc tego kultu ani broni ani wojowania. Z bronią w ręku, to wszystko, śmierć, smród wojny, okropny smród wojny. Jedna z przyczyn, dla których nigdy nie chciałem się dać nagrywać, to było to, że w moim przekonaniu tego nie można oddać. Tego nie oddaje ani książka, ani opowiadanie, ani film. Nic. Film pokaże tylko obraz" – powiedział Piotr Łubieński dla Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego. Cytat ten przywołało stowarzyszenie BohaterON.

Powstaniec miał 94 lata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto